BIBLIOTEKA

PONIEDZIAŁEK 08:00 - 10:35 i 11:30 - 14:30
WTOREK 08:00 - 09:40 i 13:30 - 14:30
ŚRODA 08:00 - 12:30 i 13:40 - 15:00
CZWARTEK 08:00 - 11:30 i 12:30 - 14:30
PIĄTEK 08:00 - 14:30
IX Edycja Wielkiego Maratonu Czytelniczego
"Czytanie rozwija, czytanie wzbogaca"
Wielki Maraton Czytelniczy
"W lustrze książki"

JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM
1 czerwca 2017 r. o godz. 10.00 odbyła się ogólnopolska akcja masowego czytania „Jak nie czytam, jak czytam”. Wydarzenie to, miało na celu: promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, inicjowanie mody na czytanie. W naszej szkole akcja odbyła się na sali gimnastycznej w formie pikniku. Wzięli w niej udział uczniowie z klas I – VI (282 uczniów i 19 nauczycieli). W tym dniu wszyscy przynieśli swoje podusie, koce, śpiwory, karimaty, maskotki i przede wszystkim ulubione książki. Niektórzy przebrali się za ulubione postaci z książek. O ustalonej godzinie rozpoczęliśmy wspólne, ciche czytanie. Na koniec akcji odbyło się podsumowanie Maratonu Czytelniczego dla klas III o tytuł „Czytelmaniak SP 24”. Bardzo serdecznie dziękujemy uczniom, wychowawcom i nauczycielom za tak liczny i aktywny udział w akcji. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku podtrzymamy tradycję wspólnego czytania.
Anna Szymanowska i Izabela Siwiak

WARSZTATY CZYTELNICZE
W dniach 25 i 26 kwietnia gościliśmy przedstawicieli wydawnictwa ZAKAMARKI, którzy przyjechali do nas z warsztatami czytelniczymi dla uczniów klas 4-6. Promowana była nowa seria detektywistyczna szwedzkiego pisarza Martina Widmarka "Dawid i Larisa" przeznaczona dla starszych czytelników. W czasie zajęć uczniowie poznali postacie młodych bohaterów serii i zostali wprowadzeni w intrygującą zagadkę eliksiru nieśmiertelności... Zajęcia odbyły się w ramach obchodów Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Trzy pierwsze części nowej serii zostały zakupione przez Grono Pedagogiczne i przekazane uczniom jako dar do biblioteki szkolnej. Zapraszamy do wypożyczenia
Anna Szymanowska i Izabela Siwiak

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH
W dniu 20 kwietnia uczniowie klas 0-3 brali udział w spotkaniu zorganizowanym z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich. Wszystkich zachwyciły najpiękniejsze biblioteki dziecięce na świecie. Aktywni uczestnicy konkursów szkolnych odebrali piękne nagrody za: konkurs recytatorski "Powiew wiosny", plastyczny "Okładka ulubionej książki", czytelniczy "Legendy i podania polskie", twórczy "Palma wielkanocna". Na koniec została zaprezentowana bajka Jacoba i Wilhelma Grimm: "Trzy pióra" w nagraniu dźwiękowym z domeny: wolnelektury.pl. Obecna na spotkaniu pani dyrektor Bożena Zgłobicka zainicjowała głosowanie "Książki naszych marzeń", które zostanie przeprowadzone w naszej szkole w dniach od 21 do 28 kwietnia. Głosy, które spłyną od uczniów będą stanowić podstawę majowych zakupów książek do naszej biblioteki... Mamy nadzieję, że będą to te najbardziej oczekiwane hity czytelnicze.
Anna Szymanowska i Izabela Siwiak

KONKURS RECYTATORSKI
21 marca pierwszy dzień wiosny zawitał również do naszej szkolnej czytelni. Radośni uczestnicy pięknie zaprezentowali wiosenne wiersze polskich autorów! Konkurs "Powiew wiosny" miał swoje dwie odsłony: jako pierwsi wystąpili uczniowie klas 0 - 3, a w porze popołudniowej uczniowie klas 4-6. Na uwagę zasługuje fakt, że uczennica klasy 6 a Celina Sosińska przedstawiła wiersz własnego autorstwa. Wszystkim uczestnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.

PASOWANIE UCZNIÓW KLAS I NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
W dniu 28 lutego w czytelni szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie uczniów oddziałów 1 a i 1 b na czytelników biblioteki szkolnej. Pierwszaki podczas zajęć poprzedzających pasowanie zapoznały się z regulaminem wypożyczeń i zasadami obchodzenia się z książką. Mamy nadzieję, że znajdą w naszej bibliotece książki, które przeniosą je w świat fantazji, będą bawiły i uczyły. Anna Szymanowska i Izabela Siwiak

WALENTYNKI W BIBLIOTECE
WOJEWÓDZKI KONKURS RECYTATORSKI
W dniu 24 listopada w Wojewódzkiej Bibliotece Pedagogicznej odbył się XIV Międzyszkolny Konkurs Recytatorski "Mój ulubiony wiersz, mój ulubiony autor". Naszą szkołę reprezentowało troje uczniów: Malwina Bernatowicz, Tymon Tomaszkiewicz z kl. II d oraz Weronika Ziemkiewicz z kl. I b. Poziom był bardzo wysoki i uczestników wielu. Jury konkursowe przyznało wyróżnienie dla Tymona Tomaszkiewicza (kategoria wiekowa II-III), a Nagrodę Dyrektora Wojewódzkiej Biblioteki Pedagogicznej otrzymała Weronika. Gratulujemy naszym reprezentantom i wszystkim uczestnikom.

KONKURS RECYTATORSKI - WYNIKI
recytatorskiego "Mój ulubiony wiersz, mój ulubiony autor". Pomysłowość uczestników stała na bardzo wysokim poziomie, o czym świadczą załączone zdjęcia. Spośród 14 uczniów została wybrana trójka, która będzie reprezentować szkołę w etapie międzyszkolnym w dniu 24 listopada. Wszystkim uczestnikom bardzo dziękujemy i życzymy dalszych sukcesów. Anna Szymanowska i Izabela Siwiak
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH
Październik 2016


ŚWIĘTO BIBLIOTEKI
W czwartek 27 października w ramach Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych miały miejsce trzy spotkania grup wiekowych: klas czwartych, piątych i szóstych, podczas których uczniowie mogli zapoznać się z sylwetką Henryka Sienkiewicza, jednego z najwybitniejszych pisarzy polskich. Prezentacja multimedialna ukazywała pisarza od strony anegdot zebranych przez Janusza R. Kowalczyka (http://culture.pl/pl/artykul/henryk-sienkiewicz-w-anegdocie), a więc w sposób lekki i przybliżający osobowość tego pisarza. Po prezentacji uczniowie klas 4 i 5 wysłuchali z nagrania jeden z najpiękniejszych epizodów powieści "W pustyni i w puszczy" opisujący spotkanie ze słoniem (wolnelektury.pl), a uczniowie klas 6 epizod z 3 tomu "Potopu" ("Zamościa nie dam") w wykonaniu pań: Anny Chyla, Karoliny Łoś i Anny Szymanowskiej. Na koniec wszystkie grupy wiekowe obejrzały film "Radość z książek".
http://booklips.pl/newsy/nowa-poklatkowa-animacja-w-holdzie-ksiazkom/
ŚWIĘTO BIBLIOTEKI
We wtorek odbyło się podsumowanie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. W naszej szkole zostało przygotowane spotkanie dla uczniów klas I - III, na którym uczniowie zobaczyli prezentację "W hołdzie książkom", wysłuchali fragmentu książki "Malutka Czarownica" Otfried Preussler, a na koniec zobaczyli animację „The Joy of Books” (“Radość z książek”).
Dziękujemy uczniom za spotkanie.
ŚWIĘTO BIBLIOTEKI
Spotkania na poziomach
25 października wtorek
Mała sala gimnastyczna
1 godz. lek. 8.00-8.45 III b; III c
2 godz. lek. 8.55-9.40 I a; II a; II c
6 godz. lek. 12.45-13.30 II b; II d; I b; III a
27 października czwartek
Sala 49
4 godz. lek. 10.45-11.30 IV a; IV b
5 godz. lek. 11.45-12.30 V a; V b
6 godz. lek. 12.45-13.30 VI a; VI b
UWAGA! UWAGA!
Zapraszamy uczniów klas III
do udziału
w Szkolnym Maratonie Czytelniczy o tytuł:
„Czytelmaniak SP 24”
R. Leszczyńska
I. Siwiak
UWAGA "CZYTELMANIACY"!
-
Czytelmaniakowi wiedza łatwo wchodzi do głowy!
-
Czytelmaniak wszystko wie i z książką dobrze czuje się!
-
Czytelmaniacy w bibliotece czują się jak ryby w rzece!
-
Na pewno czytanie naszą pasją zostanie!
- Czytelmaniacy połykają książki w dzień i w nocy!
Czytelmaniak – lubi czytać.
Czytelmaniak - w lot coś chwyta.
Jego głowa – pełna marzeń…
Książka mu kolejne wskaże.
PROJEKT "JAPONIA"
Współpraca z Filią nr 6 WiMBP w Gdańsku - udział uczniów klas 4 w projekcie dotyczącym Japonii.
NOCOWISKO IV
W dniu 3 VI 2016 roku o godz. 20.00 rozpoczęło się „NOCOWISKO IV” dla dzieci z klas III, które w bieżącym roku szkolnym uczestniczyły w Maratonie Czytelniczym, starając się zdobyć tytuł „CZYTELMANIAKA SP24”. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze. Najpierw wypowiadaliśmy się na temat przeczytanych książek, następnie oglądaliśmy film i malowaliśmy plakaty. Rozwiązywaliśmy wiele zaszyfrowanych wiadomości i uczestniczyliśmy w mini zawodach sportowych. Wieczór pełen wrażeń i niespodzianek zakończyliśmy słuchając ciekawej książki.

"JAK NIE CZYTAM, JAK CZYTAM?"
10 czerwca 2016 r. o godz. 10.00 odbyła się ogólnopolska akcja masowego czytania „Jak nie czytam, jak czytam”. Wydarzenie to, miało na celu: promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, inicjowanie mody na czytanie.
W naszej szkole akcja odbyła się na sali gimnastycznej w formie pikniku. Wzięli w niej udział uczniowie z klas I – V (214 uczniów i 18 nauczycieli). W tym dniu wszyscy przynieśli swoje podusie, koce, śpiwory, karimaty, maskotki i przede wszystkim ulubione książki. O ustalonej godzinie rozpoczęliśmy wspólne, ciche czytanie. Akcja tak się spodobała, że niektórzy uczniowie pozostali na sali dłużej, inni przenieśli się do swoich klas lub na małą salę gimnastyczną i dalej kontynuowali czytanie.
Bardzo serdecznie dziękujemy uczniom, wychowawcom i nauczycielom za tak liczny i aktywny udział w akcji. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku podtrzymamy tradycję wspólnego czytania.
Izabela Siwiak i Anna Szymanowska
ZACZYTANI
ZACZYTANI - oddaj książkę, stwórz bibliotekę, zainspiruj innych - to ogólnopolska kampania społeczna, dzięki której tworzymy biblioteki w szpitalach, domach dziecka, hospicjach oraz promujemy czytelnictwo.
Nasza szkoła wzięła udział w tej Wielkiej Zbiórce Książek dla dzieci i młodzieży - zebraliśmy 160 książek, które w najbliższym czasie przekażemy organizatorom.
Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, rodzicom i nauczycielom za udział w tej pięknej akcji.

WARSZTAY DLA KLAS I - III
W dniach 18 i 21 kwietnia uczniowie oddziałów 1-3 uczestniczyli w warsztatach promujących czytelnictwo: „Biuro Detektywistyczne Lassego Mai”. Bardzo ciekawie zajęcia prowadzili zaproszeni przedstawiciele Wydawnictwa Zakamarki p. Beata Jarmakowska - Stranz i p. Maciej Stranz. Dzieci niezwykle aktywnie reagowali na stawiane przed nimi pytania i zadania, a na koniec… chcieli jeszcze!!!...

KSIĄŻKA DOBRA NA WSZYSTKO
W dniu 19 kwietnia w naszej szkolnej czytelni wszystkie oddziały I-VI uczestniczyły w spotkaniach
z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich pod hasłem: „Książka dobra na wszystko”. Uczniowie poznali genezę tego święta oraz znaczenie dedykacji. Mogli również podziwiać książki z dedykacją zaprezentowane w czytelni przez p. Annę Szymanowską i p. Izabelę Siwiak. Niektóre niezwykle wzruszające.
ODDAJ KSIĄŻKĘ - STWÓRZ BIBLIOTEKĘ - ZAINSPIRUJ INNYCH
Szanowni Uczniowie!
Chcielibyśmy zaprosić Was do udziału we wspaniałej przygodzie. Zapraszamy do Zaczytanego świata, w którym zyskacie niebywałą możliwość pomocy Małym Pacjentom w szpitalach oraz staniecie się współtwórcami największego w Polsce poruszenia społecznego promującego czytelnictwo. Zwracamy się z prośbą do wzięcia udziału w Wielkiej Zbiórce Książek dla dzieci i młodzieży, która odbędzie się w 5 miastach: Warszawa, Wrocław, Poznań, Kraków i Trójmiasto pod Patronatem Prezydentów tych miast, Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w dniach 22.04 – 23.05.2016 r.
ZACZYTANI - oddaj książkę, stwórz bibliotekę, zainspiruj innych - to ogólnopolska kampania społeczna, dzięki której tworzymy biblioteki w szpitalach, domach dziecka, hospicjach oraz promujemy czytelnictwo. Dzięki prowadzonym akcjom mali pacjenci mogą zapomnieć o chorobie. Poprzez działania własne, zaangażowanie wydawnictw oraz osób prywatnych chcemy stale dostarczać książki do placówek leczniczych w całej Polsce. Kampanii Zaczytanych towarzyszy akcja edukacyjna promująca czytelnictwo. Przez miesiąc książki będą zbierały : przedszkola, szkoły, biblioteki, firmy, instytucje.
Do Komitetu Honorowego Zaczytanych dołączyli także: Rzecznik Praw Dziecka, Rzecznik Praw Pacjenta, Biblioteka Narodowa, Fundacja Cała Polska Czyta Dzieciom, Business Centre Club.

ZAJĘCIA CZYTELNICZE DLA KLAS I
W dniach od 17 do 31 marca nauczyciel biblioteki szkolnej p. Anna Szymanowska przeprowadziła wiosenne zajęcia czytelnicze dla uczniów oddziałów pierwszych: „Książka pachnąca wiosną”. Uczniowie uważnie słuchali tekstu książki „Wiosna” z serii „Przygody Kubusia Puchatka”, rozmawiali o ogródkach wiosną i pięknie kolorowali wiosenne krokusy.

Z HISTORII KSIĄŻKI
Okazuje się, że czasem poeci są na wyciągnięcie ręki! Pani Elwira Worzała, bibliotekarka, nauczycielka, ale i poetka, spotkała się z uczniami klas czwartych i opowiedziała o początkach pisma, różnych materiałach piśmiennych, ale także o tym, jak obecnie wygląda proces wydawniczy na przykładzie swoich publikacji. Uczniowie wysłuchali też wierszy zarówno swoich rówieśników, jak i pani Worzały.

PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SP 24
UCZNIÓW KLAS PIERWSZYCH
W dniach 10 i 11 lutego w czytelni szkolnej odbyło się uroczyste pasowanie na czytelnika, uczniów klas pierwszych. Rozwiązując bajkowe zadania i zagadki uczniowie udowodnili, że znają już dużo bajek i czas by mogli samodzielnie poznawać nowe historie oraz opowieści. Po zapoznaniu się z Regulaminem wypożyczalni oraz zasadami dbania o książki, kandydaci na czytelników złożyli z powagą uroczyste ślubowanie, że będą książki kochać i szanować. Następnie dzięki pomocy Marianki, Tosi, Wiktorii, Mateusza i Adriana z 5 a, dokonali pierwszego samodzielnego wyboru książki „w sam raz na ferie”...
Pasowanie przeprowadziła Anna Szymanowska, a zdjęciami zilustrowała Izabela Siwiak - nauczyciele bibliotekarze bardzo szczęśliwi, że wzrosła liczba aktywnych czytelników!
PODSUMOWANIE CZYTELNICTWA W I PÓŁROCZU ROKU SZKOLNEGO 2015/2016
Klasa II a - najlepiej czytająca klasa w szkole na poziomie klas I - III Klasa IV b - najlepiej czytająca klasa w szkole na poziomie klas IV- VI.
Klasa II c - II miejsce Klasa VI b - II miejsce
Klasa II b - III miejsce Kllasa V a - III miejsce
Najlepsi czytelnicy z klas I - III: Najlepsi czytelnicy z klas IV - VI:
I miejsce: I miejsce:
Zofia Żbikowska kl. III a Zofia Pior - Kucińska kl. IV b
II miejsce: II miejsce:
Nikodem Leoniuk kl. III b Marta Reca kl. IV b
Dominik Poniatowski kl. III b III miejsce:
Julia Wojciechowska kl. II c Adrian Dagacz kl. V a
III miejsce:
Antoni Bartoszewicz kl. II c
Szymon Radosz kl. II a

SZKOLNY KONKURS RECYTATORSKI
"W ZIMOWO - ŚWIĄTECZNYM NASTROJU"
27 stycznia 2016 r. odbył się szkolny konkurs recytatorski „W zimowo – świątecznym nastroju”. W konkursie wzięło udział 17 uczniów z klas I – III. Jury w składzie: Agnieszka Przybylska, Anna Szymanowska, Izabela Siwiak przyznało nagrody i wyróżnienia w dwóch kategoriach wiekowych.
Uczniowie zaprezentowali wysoki poziom, czego konsekwencją były burzliwe obrady. Bardzo cieszy fakt, że uczestnicy byli świetnie przygotowani, pięknie recytowali, a także mieli przygotowane stroje i rekwizyty do wybranego utworu. Konkurs pozwolił chętnym wykazać się talentami i przedstawić swoje umiejętności w środowisku szkolnym.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali pamiątkowe dyplomy i słodką niespodziankę, laureaci – nagrody książkowe.
Serdecznie gratulujemy i dziękujemy wszystkim uczestnikom konkursu, ich rodzicom i wychowawcom za przygotowanie uczniów do konkursu.
Anna Szymanowska
Izabela Siwiak
MIĘDZYNARODOWY MIESIĄC BIBLIOTEK SZKOLNYCH - paździenik 2015 r.


29 października 2015 r. po raz pierwszy w naszej szkole obchodziliśmy... "Imieniny Biblioteki"!. Uczniowie klas IV - VI spotkali się w nastrojowo na ten dzień przygotowanej czytelni, aby wspólnie świętować chwile z książką. Każda grupa przyniosła dla Biblioteki prezent (przecież to imieniny!). Oczywiście - był to podarunek książkowy. Pięknie opakowane woluminy cieszyły oczy i... serca tych, którzy lubią czytać. A oto, jakie tomy pojawią się na regałach, dzięki darczyńcom:
IV a - "Doktor Proktor i Proszek Pierdzioszek" Jo Nesbo,
IV b - "Magiczne drzewo. Świat ogromnych" A. Maleszka,
V a - "Mały Duszek Wierciuszek" CH. Nostlinger,
V b - "Longin. Tu byłem" M. Prokop,
VI a - "Rany Julek. O tym, jak Julian Tuwim został poetą" A. Frączek,
VI b - seria 8 tomów "Pas Deltory" E. Rodda.
W książkach znajdują się niepowtarzalne dedykacje. Ich niewątpliwą urodę podkreśla fakt, że autorami wpisów są czwarto-, piąto- i szóstoklasiści (Brawo!). Plakaty, inscenizacje, recenzje uczniów stały się wspaniałą reklamą książek, które już dziś zapraszają do czytania. Prezentacja multimedialna, ukazała świętującym najpiękniejsze biblioteki świata oraz fascynujące, niemal magiczne przestrzenie czytelnicze dla dzieci. Było na co popatrzeć: hamak w czytelni, kraina lodowa, regały niczym klocki "Lego"... Nasi podopieczni mieli możliwość sprawdzenia swojej znajomości i pamięci bohaterów literackich, rozwiązując krzyżówki i rebusy. Spotkanie z czarodziejskim światem książek zakończyła słodka niespodzianka.Dziękujemy Gościom za przybycie i wspaniałe upominki. Otwieramy drzwi biblioteki i... zapraszamy do czytania. Zobacz więcej...
W dniu dzisiejszym klasy I-III świętowały Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W nastrojowo przygotowanej małej sali gimnastycznej nauczyciel biblioteki szkolnej pani Anna Szymanowska zaprezentowała uczestnikom najładniejsze biblioteki dziecięce na świecie. Rozstrzygnięto konkurs plastyczny "Biblioteka moich marzeń" oraz wręczono młodym artystom nagrody. Wystawę prac laureatów można oglądać na parterze, przy wejściu do biblioteki. Przedstawiająca historię październikowych obchodów bibliotecznych - "Bajka o bibliotekach" - spotkała się z dużym zainteresowaniem uczestników spotkania. Szkolne serce rośnie :) - zwłaszcza, gdy liczba wizyt uczniów w bibliotece (w tym z klas I-III) zwiększa się
z dnia na dzień. Zobacz więcej...
Wyniki konkursu plastycznego „Biblioteka moich marzeń”
poziom wiekowy oddziały 1 a, b, c, d:
I miejsce – Igor Wcześny 1 c
II miejsce – Marcelina Janulewicz 1 b
II miejsce - Antonina Sołtysik 1 c
III miejsce – Maria Chyla 1 c
poziom wiekowy oddziały 2 a, b, c, 3 a, b:
I miejsce – Julia Wojciechowska 2 c
II miejsce – Cezary Masztalerz 2 c
III miejsce – Zofia Piepiora 2 c
wyróżnienia:
Zuzanna Matczak 2 b
Maciej Nowak 2 cMagdalena Sulma 2b
Wszystkim artystom serdecznie dziękujemy:Izabela Siwiak i Anna Szymanowska Zobacz więcej...

ZAGADKI WARSZTATU PISARSKIEGO… ODKRYTE!
W poniedziałek 26 października uczniowie klas czwartych spotkali się z Agnieszką Szczepańską, autorką cyklu powieści o dwójce detektywów – Patce i Pepe. Pytaniom nie było końca! Okazało się, że Patka i Pepe rozwiązywali zagadki kryminalne nie tylko w Karpaczu, ale także w Gdańsku, Chorwacji, a wybierają się do… Brazylii i Norwegii. Nie możemy się doczekać następnych powieści! Patka i Pepe potrafią też śpiewać. Posłuchajcie!
SPRAWOZDANIE Z OGÓLNOPOLSKICH WYBORÓW KSIĄŻEK Czytaj więcej...