WYCIECZKI SZKOLNE
KLASY V B, VI A, VI C W PRZEZACNYM GRODZIE KOPERNIKA
Dnia 22 maja Anno Domini 2015 Toruń zwiedzić uradziły trzy niewiasty przemyślne: Barbara Brzozowska, Anna Chyla i Monika Dutkiewicz. Tedy gromadkę swoją tam powiodły, a na początek - w Bunkier Wisła pognały. Bunkier ów przeszedłszy pomyślnie, obaczyliśmy gród niezwykłej piękności, a na wieżę się wspiąwszy, z lotu ptaka podziwiać go mogliśmy. Następnie młokosów naszych czekała moc pracy w Muzeum Piernika, albowiem własnoręcznie ciasto ucierali, wykrawali zeń kształty przeróżne i czekali, aż się upieką. By wszak wyprawa w pełni zajmującą się stała, udaliśmy się na koniec do Muzeum Piśmiennictwa i Drukarstwa w Grębocinie. Czegóż tam nie było! Czerpanie papieru, kaligrafowanie gęsim piórem, a nawet - ręczne drukowanie za przykładem Mistrza Gutenberga. Oj, będzie co wspominać...
Anna Chyla scripsit
KLASA VI B NA BAŁTYCKIM FESTIWALU NAUKI
22 maja uczniowie klasy VI b uczestniczyli w zajęciach na Uniwersytecie Gdańskim na Wydziale Chemii. W roli "Chemicznych detektywów" obserwowali i wykonywali reakcje chemiczne mające na celu wykrycie zanieczyszczeń w wodzie. Dowiedzieli się także, jakie istnieją rodzaje odcisków palców oraz samodzielnie zbierali odciski palców kolegów i koleżanek. Na koniec otrzymali certyfikat Chemicznych Detektywów stojących na straży bezpiecznego środowiska.
KLASA VI C NA BAŁTYCKIM FESTIWALU NAUKI
Uczniowie klasy VI C najpierw bawili się na PIKNIKU Z GEODEZJĄ: poznali, na czym polega praca geodety, jakim sprzętem się on posługuje oraz jak się tworzy mapy. Następnie wzięliśmy udział w warsztatach CO W GAZIE PISZCZY. Okazało się, że ziemia - podobnie jak człowiek, cebula i... Szrek - także ma warstwy, a wśród nich kryje się gaz. Dowiedzieliśmy się także, czym charakteryzuje się gaz łupkowy i jak go się wydobywa. Mieliśmy też okazję podziwiać wspaniałe pokazy pirotechniczne.
KLASA VI A W CENTRUM HEWELIANUM
Zegar tyka nieubłaganie odmierzając czas do rozstania, ale jeszcze razem. VI a w oczekiwaniu na zajęcia poswięcone ekologii w Hewelianum .
DZIEŃ Z GRUPY "0" A i I C
Klasy "0" a i I c odwiedziły odwiedziły ogródki działkowe. Jaka piękna wiosna!
Klasa V C w ELEWATORZE
Dnia 10 czerwca 2014 roku uczniowie klasy VC, pod opieką wychowawczyni, pani Anny Chyli, oraz pani Haliny Zawalich, mogli zmierzyć się z najwyższą ścianką wspinaczkową w Gdańsku. Niektórzy samodzielnie wspięli się na wysokość aż 19 metrów. Najszybciej dotarły tam dziewczyny! Jedne z nich – Kornelia Leoniuk i Miriam Reca - podjęły się niecodziennego wyzwania i wspięły się na wysokość 5 piętra z opaską na oczach. W ich ślady poszedł tylko jeden chłopiec – Kacper Markiewicz. Ścianka wspinaczkowa ELEWATOR zawiera zróżnicowane partie imitujące prawdziwe zacięcia, wyżłobienia i rysy. Każdy może na niej znaleźć ścieżkę dla siebie, prostą lub zaawansowaną. Satysfakcja – nie tylko z pokonania długiej drogi w górę, ale przede wszystkim z przezwyciężenia strachu i własnej słabości – jest ogromna!








Wycieczka do ZOO – klasa II a
W poniedziałek wybraliśmy się do Ogrodu Zoologicznego w Oliwie. Na miejsce dojechaliśmy tramwajem i autobusem. W zoo czekał na nas pan Robert - tata Olgi, który był naszym przewodnikiem. Najpierw jechaliśmy ciuchcią i oglądaliśmy różne zwierzęta. Potem uczestniczyliśmy w lekcji o zwierzętach i mogliśmy dotykać ciekawe eksponaty. Po zajęciach poszliśmy do małego zoo. Były tam kozy, króliki i świnki. Jeździliśmy również konno. Byliśmy także w sklepie z pamiątkami. To była udana wycieczka.
KLASA V C EKSPERYMENTUJE
Nie mogło zabraknąć klasy VC na XII Bałtyckim Festiwalu Nauki, toteż niemal cały piątek, 23 maja 2014 roku, spędziliśmy, krążąc między różnymi wydziałami Uniwersytetu Gdańskiego. Towarzyszyły nam: wychowawczyni, pani Anna Chyla, oraz pani Halina Zawalich. Zaczęliśmy od zajęć BYĆ TWÓRCZYM. WARSZTATY Z KREATYWNOŚCI. Zadaniem uczniów było pisanie twórczych opowiadań i rysowanie oryginalnych twarzy. Po rozruszaniu wyobraźni oprowadzono nas po całym kompleksie Biblioteki Uniwersytetu Gdańskiego w ramach zajęć SEKRETY BIBLIOTEKI. Największy podziw wzbudziły reprinty starodruków. Następnie przenieśliśmy się na Wydział Biologii. Każdy znalazł tam coś interesującego: bomby (pełne nasion roślin miododajnych), szarańcze, patyczaki, rośliny owadożerne,a nawet... pyszne owocowe sorbety. Dzięki uprzejmości pani Baneckiej, Mamy Juliusza z VB, mieliśmy okazję zobaczyć, jak wyglądał las tropikalny sprzed 40 milionów lat, a także podziwiać inkluzje w bursztynie. Później odwiedziliśmy Wydział Chemii. Czekało na nas tam wiele stanowisk zachęcających do eksperymentów. Mogliśmy zbadać, jakie substancje kryją się w jedzeniu, stworzyć własne, niepowtarzalne perfumy, a także poznać, jak działa samochód na wodę. Jedno jest pewne: za rok weźmiemy udział
w kolejnej edycji Bałtyckiego Festiwalu Nauki!








KLASY PIĄTE W TEATRZE MUZYCZNYM W GDYNI
Dnia 24 kwietnia wszyscy uczniowie klas piątych mieli okazję obejrzeć najnowszy spektakl Teatru Muzycznego w Gdyni - „Przygody Sindbada Żeglarza” w reżyserii Jarosława Kiliana, w oprawie muzycznej autorstwa Grzegorza Turnaua. A oto ich refleksje:
...najbardziej podobała mi się scenografia, na przykład statek wysuwał się na widownię. Sindbad zawsze wracał na ten sam statek i ciągle był z niego wyrzucany z powodu listu Diabła Morskiego... nagle na scenę wprowadzono słonia, który wyglądał jak prawdziwy... Najbardziej zainteresowała mnie scena z Najdroższą. Jadła ona diamenty i wtedy rozlegał się odgłos przypominający gryzienie. Wydaje mi się, że ludzie pracujący w teatrze musieli dobrze przemyśleć tę scenę i dużo pracy włożyć w jej przygotowanie, by dźwięk współgrał z ruchami Najdroższej... Najbardziej podobała mi się scena, w której Tarabuk, wuj Sindbada, znajduje... wyprane wiersze. Okazuje się, że służąca pomyliła zapisane kartki z brudną bielizną! Ta scena bardzo mnie rozśmieszyła.
fot. Monika Goldszmidt-Czarniak Trojmiasto.pl
IV B W MUZEUM NARODOWYM NA ZAJĘCIACH MUZEALNYCH




WYCIECZKA DO FABRYKI PUZZLI TREFL W GDYNI




KLASA V C W MUZEUM NARODOWYM – 03.12.2013
Jedna klasa, kilkunastu uczniów, mnóstwo starych obrazów i eksponatów ze zbiorów Oddziału Sztuki Dawnej i historii XVII-w. Gdańska, dwie godziny zegarowe i... ani chwili nudy! Czy to możliwe? Tak, bowiem uczniowie wzięli udział w grze fabularnej, czyli pełnej przygód i niebezpieczeństw wyprawie po XVII-wieczny skarb, czyli przyprawy! Droga do niego wiodła poprzez gąszcz zadań dotyczących poszczególnych dzieł sztuki znajdujących się w Muzeum. Zabawa była wspaniała!




WYBRYKI FIZYKI W CENTRUM HEWELIANUM
Dnia 29 listopada 2013 r. uczniowie klasy V C wraz z wychowawczynią, p. Anną Chylą, oraz p. Agnieszką Piernicką, wybrali się do Centrum Hewelianum, by tam przeprowadzać niezwykłe eksperymenty. Dowiedzieliśmy się, jak sprawić, by balon nie pękł mimo dużego obciążenia lub... przebicia patykiem, w jaki sposób umieścić go w butelce, a także poznaliśmy - i to organoleptycznie - właściwości cieczy nienewtonowskiej. To nie czary, to czysta (i fascynująca) fizyka!




KLASA V A Z WIZYTĄ W ODDZIALE BANKU PKO
W GDAŃSKU WRZESZCZU - 27.02.2014r.




WARSZTATY LITERACKIE "TWORZYMY WŁASNĄ BAŚŃ"
KLASA IV A




FAKTORIA - VI A ORAZ VI C NA ZAJĘCIACH
"O SZKLAKU BURSZTYNOWYM"




WIZYTA KLASY III A NA CMENTARZU OFIAR HITLERYZMU NA GDAŃSKIEJ ZASPIE - 20.09.2013




ZOO - IV A NA ŻYWEJ LEKCJI PRZYRODY. POZNAJEMY ŻÓŁWIE




WYCIECZKA DO ZOO - KLASA VI C




TUWINALIA W BIBLIOTECE UNIWERSYTETU GDAŃSKIEGO
16 października uczniowie klasy 4a wraz z wychowawczynią - panią Moniką Wideł – Wysocką oraz polonistką – panią Martą Jankowską, uczetniczyli w warsztatach literacko -plastycznych organizowanych przez Bibliotekę Uniwesytetu Gdańskiego w ramach Tuwinaliów. Podczas spotkania każdy z uczniów wykonał podkładkę śniadaniową, na której znajdował się wybrany wiersz Juliana Tuwina oraz inspirowana nim ilustracja. Uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniem i zostali nagrodzeni świecącymi długopisami z logiem Uniwersytetu Gdańskiego oraz dwoma wspaniałymi wydaniami dzieł Juliana Tuwima, które przekazali szkolnej bibliotece. Warto dadać, że zdaniem uczniów najpiękniejsza podkładkę wykonała Barbara Dubowik, która swą inspirację zaczerpnęła z wiersza pt. „Dżońcio”.






WYCIECZKA NA LOTNISKO
18 października 2013 uczniowie klasy III B uczestniczyli w niezwykle ciekawej wycieczce do Gdańskiego Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy.
Zwiedzili nowoczesny terminal odpraw pasażerskich oraz miejsca niedostępne dla oka przeciętnego pasażera. Przeszli szczegółową kontrolę celną. Potem zobaczyli jak sortuje i ładuje się bagaże do poszczególnych samolotów. Widzieli specjalną salę – poczekalnię dla bardzo ważnych osób (vipów) oraz salę do konferencji prasowych z dziennikarzami. Obserwowali start oraz lądowania samolotów. Następnie zostali przewiezieni do starszego terminala przez autobus przeznaczony do przewozu pasażerów po płycie lotniska. Tam obejrzeli ruchome taśmy, po których bagaże z samolotów wyjeżdżają wprost do oczekujących na nie właścicieli. Na koniec zwiedzili garaż z lotniskowymi wozami strażackimi i byli świadkami pokazu działania sprzętu gaśniczego – nowoczesnej armatki gaśniczej. Wychowawczyni klasy III B – Izabela Korwel
MIASTECZKO HERBERTA
Pojawiło się ono w samym sercu Gdańska 11 wrzenia, na placu im. Dariusza Kobzdeja, z okazji przypadającej w tym roku 90 rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta. Oczywiście, udali się do niego miłośnicy jego poezji – uczniowie z klas: VI A i VI C, pod opieką pani Anny Chyli.
Niektórzy analizowali „Przesłanie Pana Cogito”, inni grali w wielkie scrabble. Można było też stworzyć własną torbę płócienną, za pomocą szablonów z cytatów z wierszy lub pamiątkową przypinkę.
Do jednego z esejów poety nawiązywało stanowisko, na którym chętni sadzili cebulki tulipanów.








WYCIECZKA DO ZOO - KLASA IV B
17 września 2014 r. uczniowie klasy IV b wraz z wychowawczynią oraz nauczycielką przyrody odwiedzili oliwskie zoo. Tematem przewodnim zajęć w ogrodzie zoologicznym były zwierzęta Afryki. Dzieci podziwiały drapieżniki Czarnego Lądu, robiły im zdjęcia. Największą atrakcją było jednak dotykanie węża oraz … plac zabaw.
Wszystkim dzieciom wycieczka się podobała. Z zaufanych źródeł wiadomo, że z niecierpliwością czekają na następną…
Kacper Bach
Ewa Karczewska